KURACJE ZIOŁOWE – SPOSÓB POSTEPOWANIA
Jeśli macie jakiś problem zdrowotny i macie ochotę zastosować zioła w tym celu, to pamiętajcie, że kuracje ziołowe nie mogą trwać w nieskończoność. Owszem, są zioła, które można stosować przez długi czas (np. zielona herbata), jednak w przypadku wielu ziół kuracje powinny trwać około 3 tygodnie. Dlaczego? Otóż organizm ludzki "przyzwyczaja się" do pewnych substancji zawartych w roślinach, przez co po pewnym czasie stają się obojętne lub mamy zwiększoną tolerancję. Przykładem może być kofeina z kawy - po pewnym czasie musimy pic znacznie więcej kawy, żeby poczuć, że kofeina nas pobudza.
Druga sprawa to różnorodność związków bioaktywnych zawartych w różnych ziołach. Mamy bardzo duży wybór ziół, które mogą działać na ten sam problem, np. zioła moczopędne (pokrzywa, skrzyp, łopian czy perz). Każdy z nich zawiera inne związki, które przy okazji oddziaływania na układ moczowy, wspierają też inne elementy naszego ciała (skrzyp pomaga zachować zdrowe włosy i paznokcie, łopian pomaga w leczeniu przerostu prostaty). Warto więc co jakiś czas zmieniać zioła, bo okazać się może, że przy okazji kuracji w jednym kierunku, pomożemy sobie w innych problemach.
Zioła, ze względu na dość małą zawartość substancji bioaktywnych, działają powoli na ludzki organizm. Stąd też przy jakiejkolwiek kuracji ważne jest regularne przyjmowanie naparów. Ale może okazać się, że dane ziele przynosi jakieś skutki uboczne. I tutaj również ze względu na niewielką ilość substancji bioaktywnych, niepożądane efekty mogą wystąpić po dłuższym czasie stosowania, stad tez warto zakończyć kurację danym ziołem po około 3 tygodniach.
Jak pamiętać o tym, kiedy rozpoczęło się kurację ziołową? Mamy XXI wiek, możemy w telefonie w kalendarzu zapisać datę rozpoczęcia albo możemy też zastosować bardziej staromodną opcję, a mianowicie zapisać w zeszycie plus informację czy faktycznie pijemy napar każdego dnia.
Powodzenia!